Aikido to orientalna sztuka walki rozwijająca siłę umysłu i ciała, założona przez wielkiego sensei Morihei Ueshibę. Aikido dostępne jest dla każdego już od 4 roku życia. Filozofią tej sztuki walki jest wykorzystanie siły wroga przeciwko niemu. Co należy wiedzieć o Aikido, a także jak rozwija ono zainteresowania i sprawność fizyczną dzieci?

Ćwiczenia Aikido Łódź – od kiedy można zacząć trening?

Aikido to jeden ze sportów, które można uprawiać już od najmłodszych lat. Do sekcji przyjmowane są nierzadko dzieci już od 4 roku życia, ponieważ dyscyplina uważana jest za praktycznie bezpieczną i może być bardzo korzystna dla rozwoju maluszka. Pomimo tego, że uczniowie są przyjmowani do szkół w tak młodym wieku, twórca sztuk walki Morihei Ueshiba uważał, że najlepszy wiek na rozpoczęcie treningu to 10-11 lat.

Sensei Ueshiba twierdził również, że aikido to sztuka, która wymaga od ucznia głębokiego zrozumienia filozofii tego sportu, a także doskonałej koordynacji ruchów i wytrzymałości, których małe dzieci jeszcze nie posiadają.

Czy Aikido jest pożyteczne? – zalety dyscypliny

Aikido to orientalna sztuka walki rozwijająca siłę umysłu i ciała, założona przez wielkiego sensei Morihei Ueshibę

Podstawową zasadą aikido jest użycie siły wroga przeciwko niemu. Zajęcia aikido przynoszą ogromne korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i rozwoju duchowego dzieci i dorosłych chcących rozpocząć naukę dyscypliny.

Dla przykładu, w klasie kohai (młodszy uczeń), nabywane są następujące umiejętności:

 • Zrozumienie własnego ciała – uczniowie zwiększają swoją tężyznę fizyczną, rozwijają koordynację ruchową i uczą się kontrolować każdy mięsień swojego ciała;
 • Rozwój duchowy – szczególną uwagę na zajęciach Aikido Łódź zwraca się na rozwój hartu ducha, harmonii z samym sobą i naturą, a także szacunku dla starszych, dyscypliny i samokontroli;
 • Samoobrona – dla wielu najważniejsza umiejętność niesiona przez sztukę aikido. Zajęcia są świetną okazją dla młodzieży i starszych osób, aby nauczyć się walki o swoje bezpieczeństwo bez okazywania agresji wobec wroga, ponieważ znaczenie zwycięstwa w batalii polega na braku konfliktu;
 • Umiejętności społeczne – jak każda dyscyplina sportowa, także i aikido dzięki regularnym treningom pozwala nauczyć się komunikacji z innymi uczniami i sensei, przekładając się na rozwój otwartej, towarzyskiej i pewnej siebie osobowości.

Można więc powiedzieć, że aikido aikikai (oryginalna szkoła) dla dzieci to pierwsze poważne doświadczenie komunikacji społecznej, z kolei dla starszych to możliwość załagodzenia lęków, poprawy zdrowia i przyczynienia się do harmonijnego rozwoju fizycznego i duchowego.

Czy Aikido jest dostępne dla każdego? – przeciwwskazania do zajęć

Podstawową zasadą aikido jest użycie siły wroga przeciwko niemu

Jak wszystkie rodzaje sztuk walki, aikido to poważna aktywność fizyczna. Dyscyplina pozwala pozbyć się niektórych chorób i nieprawidłowości w rozwoju fizycznym, tym bardziej, gdy rozpoczęta jest w młodym wieku. Sekcja nie przyjmuje osób z chorobami mogącymi zagrozić ich bezpieczeństwu i zdrowiu w trakcie zajęć. Mowa tu o takich chorobach jak m.in.:

 • Wrodzone wady serca;
 • Padaczka;
 • Astma oskrzelowa;
 • Poważne patologie układu mięśniowo-szkieletowego.

Przed zapisaniem się do sekcji aikido Łódź należy uzyskać zgodę lekarza specjalisty, aby stwierdził brak obecności przeciwwskazań do odbywania zajęć.

Jak wybrać odpowiednią szkołę aikido?

Wybierając szkołę aikido, należy zwrócić uwagę na:

 • Sala szkoleniowa (dojo) – musi być wyposażona w specjalne maty, sprzęt sportowy, musi posiadać system wentylacji;
 • Trener (sensei) – szczególną uwagę należy zwrócić na wybór trenera. Nie powinien to być tylko praktykujący mistrz, powinien to być nauczyciel z odpowiednim wykształceniem, umiejący komunikować się z młodzieżą i dziećmi;
 • Reputacja szkoły – najlepiej wybrać szkołę, która ma dobrą reputację, a jej uczniowie regularnie rywalizują. Świetnie, jeśli szkoła jest częścią federacji aikido;
 • Lokalizacja – pożądane jest, aby sekcja aikido znajdowała się jak najbliżej domu w przypadku dzieci. Jeśli chodzi o osoby starsze, jest to jedynie dodatkowy niuans.

Sztuki walki Aikido – sport dla każdego

Aikido to okazja do nabrania świetnej formy fizycznej, poznania filozofii sztuk walki i nauki kontrolowania własnego ciała. Według trenerów jest to także jeden z najbezpieczniejszych i najkorzystniejszych sportów dla dzieci i dorosłych.

Do głównych zalet aikido należy harmonijny rozwój fizyczny i psychiczny, minimalne ryzyko kontuzji oraz szkolenie w umiejętnościach samoobrony i kreatywnego rozwiązywania konfliktów.