W dzisiejszych czasach coraz mniej czasu poświęca się własnej osobie. Życie w ciągłym biegu niekorzystnie odbija się na samopoczuciu i zdrowiu. Dlatego warto znaleźć, choć chwilę na zatroszczenie się o swój umysł i ciało. Coraz większą popularnością cieszą się różnego typu sztuki walki. Wśród nich można wyróżnić Aikido.

Czym jest Aikido

Aikido jest japońską sztuką walki polegającą na samoobronie. Do odpierania  ciosów wykorzystywana jest siła przeciwnika, dzięki czemu ten sport nadaje się dla każdego. Nie ma znaczenia płeć, wiek ani postura, dlatego jest tak popularne. Aikido Łódź (https://aikido-hanamidojo.pl/), prowadzi do uzyskania harmonii pomiędzy ciałem a umysłem. Dlatego dobrze sprawdzi się dla osób żyjących w ciągłym stresie, którzy pragną się wyciszyć i oczyścić umysł. Ten sport nie opiera się na sile, ani agresji tylko na stworzeniu harmonii i uzyskaniu jak największego spokoju i relaksu. Podczas ćwiczeń ma się do czynienia nie tylko z walką wręcz, ale również z walką kijem i mieczem.

Walka polega na wykonywaniu uników i odpieraniu ciosów przeciwnika. W tej sztuce nie chodzi o atakowanie, tylko o samoobronę. Przed wyrobieniem sobie precyzji i płynności konieczne są długie ćwiczenia, dostosowane do indywidualnych możliwości i sił fizycznych. Aikido pozwala na wyćwiczenie koordynacji ruchowej, niezbędnej w tej sztuce walki. Ten sport jest wyjątkowo uniwersalny, gdyż mogą go ćwiczyć zarówno dzieci jak i osoby starsze. Ponieważ walka nie opiera się na sile tylko na koordynacji i spostrzegawczości, które można wyćwiczyć — nie ma znaczenia czy ma się 5 lat, czy 90, czy jest się słabym, czy silnym, bez znaczenia jest również płeć. Dlatego w dużych miastach jest coraz więcej szkół oferujących naukę tej sztuki. Aikido Łódź, Poznań, a może Warszawa? W większości miast znajdzie się ciekawą ofertę, również w mniejszych miejscowościach można się spotkać z takimi szkołami.

Korzyści z uprawiania Aikido

Ta sztuka walki przede wszystkim pozwala na oczyszczenie umysłu. Uwalnia od stresu i pozwala na spokojny sen. Dlatego może zostać doceniona przez osoby żyjące w ciągłym stresie, mające natłok obowiązków. Prowadząc zabiegany styl życia, czasami trzeba odetchnąć i się wyciszyć — aikido może się do tego nadać. Może również poprawić koordynację ruchową, nawet wśród osób, które mają z tym problem. Ćwiczenia nie obciążają w żaden sposób ciała, dlatego każdy może je wykonywać. Dodatkowo zwiększa wytrzymałość, sprawność fizyczną i elastyczność. Aikido pomoże również zadbać o sylwetkę i prawidłową postawę, zwłaszcza u osób spędzających dużo czasu przed komputerem lub w zgarbionej pozycji.

Dobrze będą się czuć podczas takiego treningu osoby niskie, słabe, które w starciu siłowym z innym przeciwnikiem nie miałyby szans. W aikido ważna jest samoobrona i umiejętne wykorzystanie siły przeciwnika. Dlatego takie osoby w starciu z osobą wyższą i silniejszą mogą sobie doskonale poradzić. Ponadto ćwiczący nauczą się radzenia sobie nawet z kilkoma przeciwnikami. Dlatego ta sztuka walki może być dobrym pomysłem dla każdego, kto pragnie zmienić swoje nastawienie, wyciszyć się i poprawić koordynację i sprawność ruchową.