Popularność sztuk walki rośnie z roku na rok. Chociaż nadal najwięcej osób kojarzy karate, które nierzadko jest trenowane już przez dzieci uczęszczające do szkół podstawowych, także aikido staje się coraz bardziej rozpoznawalne. Na czym polega ten sport i gdzie najlepiej jest go trenować?

Aikido – czym jest?

Aikido jest japońską sztuką walki, której skodyfikowanie przypisuje się Morei Ueshibie na początku XX. wieku. Składa się ono z bardzo szerokiego zakresu technik, które w dużej mierze opierają się na tym, by zmienić kierunek bądź zneutralizować ruchy atakującego. W pierwszym etapie nauki opanowanie wszystkich posunięć może być nieco skomplikowane, niemniej jednak osoby bardzo zaawansowane potrafią wykorzystać aikido do obrony, nie powodując przy tym poważnych obrażeń ani uszkodzeń ciała u przeciwnika. Co istotne, przy właściwym zastosowaniu technik tej sztuki walki, nie ma znaczenia ani wzrost ani waga trenującego.

Jaki ubiór do aikido?

Aikido jest japońską sztuką walki, której skodyfikowanie przypisuje się Morei Ueshibie na początku XX

Trening aikido najczęściej odbywa się w keikogi, czyli białym ubiorze, podobnym do tego, który jest używany także w innych sztukach walki oraz hakama, czyli szerokie plisowane spodnie, najczęściej w kolorze granatowym lub czarnym. Niezbędnym elementem ubioru jest także obi, czyli pas. W aikido tradycyjnym wyróżnia się tylko dwa kolory obi: biały i czarny, jednak w jego nowoczesnych wersjach istnieją także kolory pośrednie: żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski i brązowy. Oczywiście, osoba która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem, z powodzeniem może ćwiczyć w szortach bądź legginsach i wygodnym t – shircie, należy przy tym pamiętać, że niektóre elementy tradycyjnego ubioru do aikido, jak na przykład hakama, są zarezerwowane dla uczniów o odpowiednim stopniu zaawansowania umiejętności.

Gdzie trenować aikido?

Na rynku jest coraz więcej szkół aikido, które oferują lekcje o różnych stopniach zaawansowania. Warto wybrać miejsce, które skupia się wyłącznie na tej konkretnej sztuce walki, bowiem aikido to nie tylko sport, ale także cała filozofia. Chcąc znaleźć idealne miejsce na trening aikido Łódź ze strony aikido-hanamidojo.pl, dobrze jest zapoznać się z ofertami kilku miejsc, przejrzeć strony internetowe, porównać ceny, a następnie wybrać szkołę, której propozycja edukacyjna wydaje się najbardziej korzystna. Ogólna zasada jest taka, że najlepiej unikać kursów, które oferują naukę w ekspresowym tempie – osiągnięcia podstawowego poziomu i pełne zrozumienie sztuki aikido może potrwać nawet kilka miesięcy, jeśli nie lat. Jednocześnie, dobrym pomysłem jest skorzystanie z próbnego treningu i ocena, czy sama sztuka walki, jak i trener, odpowiadają kursantowi.