Czym jest Aikido?

Odpowiedź na pytanie, czym jest Aikido, jest zawsze zróżnicowana. Innymi słowy, trudno jest podać ogólnie ostateczną definicję Aikido, z którą wszyscy mogliby się naprawdę zgodzić. Być może jest tyle definicji Aikido, ile jest osób praktykujących tę aktywność, bo oczywiście każdy może mieć swój osobisty punkt widzenia.

Dla obserwatora, Aikido jest zbiorem wysoko rozwiniętych i skutecznych technik samoobrony. Wszystkie techniki oparte są na tych samych zasadach. Podstawą Aikido są naturalne i proste ruchy – dlatego każdy może nauczyć się Aikido. W tym kontekście „naturalny” oznacza, że wszystkie ruchy wykonywane są w promieniu wokół ciała, do którego uprawiający ten sport jest przyzwyczajony w życiu codziennym. W tym ujęciu, celem treningu Aikido jest ciągłe doskonalenie wykonywania technik.

Co oznacza słowo „Aikido”?

Jeśli zajrzysz do japońskiego słowa „Aikido” w słowniku etymologicznym, znajdziesz następującą definicję: Sylaba „ai” oznacza 'łączenie’, 'jednoczenie’, 'harmonizowanie’. Czasami „ai” jest tłumaczone jako 'miłość’. Sylaba „ki” oznacza 'uczucie’, 'cel’, 'duch’, 'energia życiowa’, a sylaba „do” przybliża 'drogę’ – w sensie procesu, przez który trzeba przejść, aby osiągnąć rozwój fizyczny i umysłowy. Tak więc, znaczenie połączonych dwóch pierwszych sylab to „zjednoczenie przeciwnych intencji lub sił w harmonii”. Dlatego jednym z możliwych tłumaczeń aikido mogłoby być: sposób lub metoda jednoczenia (przeciwnych) sił w harmonii.

Odpowiedź na pytanie, czym jest Aikido, jest zawsze zróżnicowana

Aikido a inne formy sztuki walki Azji Wschodniej

Można zbliżyć się do istoty Aikido poprzez dalsze porównanie z innymi sportowymi formami sztuki walki. Nie chodzi tu o próbę rozstrzygnięcia, która forma sztuki walki jest „lepsza” lub „bardziej skuteczna”, lecz raczej – poprzez wyraźne różnice – o pokazanie, gdzie leżą szczególne cechy Aikido i jak wypada jego związek z innymi sportowymi formami sztuki walki. Kiedy aikido-ka mówi komuś, że ćwiczy aikido, pierwszą rzeczą, o którą jest pytany jest to, czym właściwie jest aikido. Po tym zazwyczaj następuje pytanie: „Czy jest to coś w rodzaju Judo lub Karate?”.

Ponieważ inne formy sztuk walki są lepiej znane niż Aikido, osoby stykające się z Aikido lub słyszące o nim po raz pierwszy często starają się uporządkować je w swoich umysłach do znanego już systemu. W porównaniu z Aikido i jego dalszym rozpowszechnieniem na świecie, większa znajomość innych sportowych form sztuk walki może wynikać z faktu, że nie istnieje konkurencyjna forma Aikido. W związku z tym nie przeprowadza się mistrzostw, a także Aikido nie jest sportem olimpijskim.

Można zbliżyć się do istoty Aikido poprzez dalsze porównanie z innymi sportowymi formami sztuki walki

Aikido a formy walki na Zachodzie

Zachodnie formy sztuk walki, takie jak boks, zapasy czy szermierka, odróżniają się od wywodzących się z Azji sztuk walki, które są silnie związane z tradycjami filozoficznymi i specyficznymi postawami duchowymi. Chociaż istnieją podobieństwa w technice pomiędzy dalekowschodnimi i zachodnimi sportami walki, to zasadniczo nie są one porównywalne. Pierwotnym celem azjatyckiego Budo – w przeciwieństwie do zachodnich sportów walki – nie jest (tylko) zwycięstwo nad przeciwnikiem, ale (również) przełamywanie własnych barier. W ten sposób rzeczywisty sens długotrwałego ćwiczenia polega na osiągnięciu w trakcie ćwiczeń poziomu samorealizacji.

Aikido Łódź

Ten sposób na walkę zyskuje jednak stopniową popularność w Polsce. W głównych polskich miastach istnieją już centra nauki Aikido. Aikido Łódź jest jednym z tych miast, które zapraszają do zapoznania się z tą sztuką walki. Jest ona dostępna dla każdego, niezależnie od wieku, których życiowym celem jest przełamywanie samych siebie.