Aikido Łódź jest jednym z pięciu sportów walki, który uprawia się w Japonii i to na masową skalę. Najważniejszymi technikami w tym sporcie walki są rzuty oraz dźwignie. Sporą rolę odgrywają tutaj łokcie oraz nadgarstki. Trening aikido wymaga sprawności fizycznej ogólnej, aby wykonywać uniki oraz opady. Celem uczniów aikido, do którego w każdej walce dążą, jest zmiana kierunku ataku lub też jego zneutralizowanie. Aikido jest systemem ćwiczeń, który oparty jest na japońskich tradycyjnych szkołach walki wręcz.

Czym wyróżnia się aikido?

 

Wiele rzeczy tak naprawdę wyróżnia aikido spośród innych sztuk walki. Bardzo duże znaczenie tutaj odgrywa szacunek dla drugiego człowieka. Odpowiedzialność za jego zdrowie oraz życie powinny być priorytetem dla wszelkich trenujących. Jeśli technika jest w miarę odpowiednio opanowana i, co jest najważniejsze, prawidłowo wykonywana, wzrost ani też waga nie mają żadnego znaczenia. Walka nie pozostawia kompletnie żadnych obrażeń. Mowa tutaj zarówno atakującym, jak i broniącym się.

Sam twórca tego systemu zanegował wszelkie formy sportowej rywalizacji. Jedyną formą prezentacji oraz doskonalenia umiejętności dla trenujących aikido są kursy, oraz pokazy publiczne bez klasyfikowania zawodników. Zostało to tak podkreślone dobitnie przez twórcę aikido, że tak zwane aikido sportowe, stanowi margines absolutny aikido światowego, a w samej Japonii nie występuje praktycznie.

W aikido się stosuje system uczniowskich stopni kyu oraz mistrzowskich dan, które są typowe dla sztuk walki, które się wywodzą z Japonii. Osoba, która jest początkująca, nie posiada kompletnie żadnego stopnia. Przeciętnie po sześciu miesiącach uzyskać może najniższy stopień – 6 kyu. Najniższy mistrzowski stopień jest 1 dan. W co poniektórych szkołach aikido wprowadzone zostały stopnie 12 – 7 kyu, które są przyznawane dzieciom. W przypadku wyższych mistrzowskim stopni na przyznanie kolejnego stopnia coraz większy wpływ mają wyniki w propagowaniu oraz nauczaniu aikido. Od poziomu 5 dan nie przeprowadza się już praktycznych egzaminów. Najwyższy stopień mistrzowski w aikido to 10 dan, które nie posiada obecnie żaden aikidoka. Gdy mamy ochotę zacząć trenować tę sztukę walki, to poszukajmy odpowiedniej dla siebie szkoły. Dodajmy, że szkół aikido w naszym kraju jest naprawdę sporo. W związku z tym, mamy w czym wybierać. Nie bójmy się zacząć. Pamiętajmy, że najważniejsza w tym wszystkim jest aktywność fizyczna, dobre samopoczucie oraz świetna zabawa.