Już od dawna wiadomo, że ruch daje nam mnóstwo benefitów. Z tego powodu wiele osób szuka dla siebie idealnej formy treningu. W tym przypadku oprócz tradycyjnych aktywności takich jak bieganie czy siłownia, godne polecenia z pewnością będą sztuki walki np. aikido. Uprawiając ten sport mamy bowiem szansę popracować nie tylko nad swoim ciałem, ale co równie ważne wzmocnić także umysł.

Tradycja sięgająca X wieku

Aikido jest jedną z tradycyjnych sztuk walki pochodzących z dalekiej Japonii. Przypuszcza się, że jej tradycje mogą sięgać X wieku naszej ery, niemniej dopiero na przełomie XIX i XX stulecia za sprawą Morihei Ueshiby, aikido zostało włączone do japońskich stylów bojowych. W Europie ten styl pojawił się dopiero w latach pięćdziesiątych. Dość szybko jednak zyskał spore grono zwolenników, którzy zaczęli dostrzegać w nim nie tylko formę obrony. Walka na zasadach aikido polega przede wszystkim na samoobronie poprzez wykorzystanie siły rywala przeciwko niemu. Tym samym ta dyscyplina idealnie nadaje się dla osób dysponujących niewielką masą mięśniową.

Aikido jest jedną z tradycyjnych sztuk walki pochodzących z dalekiej Japonii

Sztuka cierpliwości

Aikido ze względu na swoją specyfikę może być praktykowane, zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. Szczególnie jest jednak polecane osobom niskim o niewielkiej masie, ponieważ dzięki tej sztuce mogą one skutecznie obronić się przed atakiem znacznie większego przeciwnika. Należy jednak podkreślić, że tego typu treningi wymagają nie tylko sporej dyscypliny i wypracowania dobrej kondycji, ale również cierpliwości. Wiele ciosów aikido jest bowiem dość zaawansowanych technicznie. Dlatego na pierwsze spektakularne efekty musimy poczekać kilka miesięcy bądź nawet kilka lat. Co więcej, żeby podnieść swoje umiejętności walki, należy nauczyć się w pełni kontrolować własne emocje i myśli.

Spokój i poprawa koordynacji ruchowej

Aikido ze względu na swoją specyfikę może być praktykowane, zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci

Wszystko to, co jest nam potrzebne, w trakcie trenowania aikido sprawia, że ta dyscyplina ma wiele zalet. Przede wszystkim konieczność panowania nad emocjami pozwala zwiększyć odporność na stres. Osoby, które zatem praktykują aikido, zauważają u siebie zmianę myślenia. Odpowiednie techniki pomagają usunąć z naszego życia niepokój czy frustrację. Poza tym ta sztuka walki zwiększa wytrzymałość ciała oraz koordynację ruchową. Ćwiczenie poszczególnych ciosów umożliwia poznanie sposobu, w jaki funkcjonuje nasze ciało. Jak widać, zapisanie się na taki kurs może być bardzo korzystne. Jeśli więc szukamy miasta, gdzie organizowane są profesjonalne lekcje aikido Łódź, to idealna lokalizacja. Tutaj możemy znaleźć wiele szkół, w których doświadczeni trenerzy przekażą nam zasady tej sztuki walki.