Czym jest Aikido?

Aikido jest sztuką walki, pochodzącą z Japonii, która została stworzona przez Morihei Ueshibę (1889-1969) na przełomie XIX i XX wieku. Łączy ona ciało i umysł ćwiczącego w sposób harmonijny. Jej głównym celem jest filozofia rozwoju i pojmowania życia. Aikido to nie tylko jeden z wielu systemów walki. To sztuka wojenna bez walki. Łączy w sobie elementy psychologii i filozofii, które można dostrzec w technikach i sposobach poruszania się. W aikido wykonuje się uniki, zasłony, dźwignie, rzuty itp., które oparte są przede wszystkim na zejściu z linii ataku poprzez zwrot lub całkowity obrót ciała.

Co mogę zyskać trenując Aikido?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Morihei_Ueshiba

Bezpieczeństwo, ochrona zdrowia oraz czynny wypoczynek to jedne z głównych powodów dla których decydujemy się na trening sztuk walki. Niektórzy najbardziej cenią sobie fascynację sztuką i nabycie umiejętności samoobrony, inni wolą skupić się na polepszeniu kondycji psychofizycznej lub intensyfikacji wypoczynku. W aikido nie organizuje się zawodów. Każdy, kto przychodzi na zajęcia, ćwiczy dla siebie, kształtując i poprawiając swoją sprawność i koordynację ruchową. Aikido zapewnia nam wiele korzyści zarówno fizycznych, jak i psychologicznych:

Korzyści fizyczne:

  • ogólnie podniesiona sprawność fizyczna
  • lepsza kondycja
  • zwiększona elastyczność ciała
  • sprawniejsza motoryka

Korzyści psychologiczne:

  • rozluźnienie spiętego umysłu
  • zwiększona pewność siebie
  • wytrwałość i dyscyplina
  • lepsza uważność i czujność

Jak wygląda trening Aikido?

Generalnie zajęcia Aikido odbywają się według typowego schematu, czyli rozgrzewka, nauka technik oraz ćwiczenia rozluźniające pod koniec zajęć. Można powiedzieć, że rozgrzewka jest najważniejszą częścią całego treningu. Ma ona na celu przygotowanie ćwiczącego do bezpiecznego poznawania technik narażających niektóre stawy. Dlatego te partie ciała muszą być dobrze rozgrzane. Będą one wykorzystywane do licznych rzutów lub dźwigni na stawy w późniejszej części treningu. Podczas takiej rozgrzewki wykonuje się zwykły bieg truchtem, a następnie kilkanaście przewrotów i padów. Po tym elemencie rozgrzewa się stawy kolanowe i nadgarstkowe, a także mięśnie. Główną częścią treningu są ćwiczenia w parach, podczas których praktykuje się wcześniej wspomniane uniki, zasłony, dźwignie i rzuty. Końcowa część zajęć obejmuje rozluźnianie, rozciąganie i uspokajanie umysłu.

Gdzie trenować Aikido?

Generalnie zajęcia Aikido odbywają się według typowego schematu, czyli rozgrzewka, nauka technik oraz ćwiczenia rozluźniające pod koniec zajęć

W dojo. Zazwyczaj jest to jakakolwiek sala przystosowana do treningu. Należy jednak pamiętać, że w dojo obowiązuje ścisła etykieta oparta na wzajemnym szacunku. Dojo można znaleźć na całym świecie i każdy jest mile widziany. Społeczność aikido Łódź również zrzesza zwolenników tej pięknej sztuki walki.

Kto może trenować Aikido?

Generalnie nie ma żadnych przeciwwskazań do trenowania aikido. Treningi można zacząć w każdym wieku i każdym czasie, niezależnie od płci. Kobiety bardzo dobrze się czują na zajęciach aikido, a dzieci mogą zacząć trenować już w wieku ok. 5-6 lat. Zajęcia są zawsze dostosowywane do możliwości danej osoby, aby zapewnić pełen komfort i bezpieczeństwo.